Haber

HSK üyeleri bu hafta TBMM’de seçilecek.

Genel Kurul haftalık çalışmalarına 30 Ocak Salı günü başlayacak.

Genel Konsey ortada “Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşmiş Milletler Arasında Birleşmiş Milletler Kalkınma Koordinasyon Ofisi İstanbul Bölge Ofisinin Kurulmasına İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasına İlişkin Kanun Teklifi”Başta uluslararası anlaşmalar olmak üzere bazı mevzuat önerileri tartışılacak.

Ayrıca Genel Kurul, Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) üye seçecek.

Bir kişi HSK’lı olacak

TBMM Genel Kurulunca Anayasa Karma Komisyonu ve Adalet Komisyonu Üyeleri tarafından belirlenen adaylar Prof. Dr. Çetin Arslan, Prof. Dr. Bayram Keskin ve Prof. Dr. Nadir Ethem Atay arasından bir kişi olacak. üye olarak seçilebilir.

İlk oylamada üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu; Bu oylamada seçimin sonuçlanamaması halinde ikinci oylamada üye tam sayısının beşte üç çoğunluğu aranacak.

İkinci oylamada üye seçilemediği takdirde en çok oyu alan iki aday arasından isim çekme işlemi yapılarak üye seçimi tamamlanacak.

Komisyon gündemleri

Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu ile İnsan Haklarını İnceleme Kurulu Hükümlü ve Tutuklu Haklarını Araştırma Alt Komisyonu bu hafta toplanacak.

Dışişleri Kurulu, uluslararası anlaşmalara ilişkin 20 yasa teklifini değerlendirecek.

İnsan Hakları İnceleme Kurulu Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komitesi ayrıca Sincan, Diyarbakır, Mardin E Tipi ve Midyat M Tipi cezaevlerinin raporlarını da görüşecek.

Salı ve Çarşamba günleri Meclis’te kümeleri bulunan siyasi partilerin küme toplantıları yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu