Ekonomi

İnşaatta belirsizlik sürüyor

ANKARA (İGFA) –Her ay açıklanan Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat departmanı ve ilgili imalat ve hizmet departmanlarının mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koydu.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat, kontak imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” Mart 2023 Raporu’nu açıkladı. 4 aydır pozitif seyrini sürdüren Aktivite Endeksi, Şubat ayında eşik değerinin altına düştükten sonra Mart ayında yeniden eşik değere ulaştı. Raporda, geçen yıla göre inanç ve beklentinin hala yüksek olmasına rağmen gidişatı tahmin etmenin mümkün olmadığına dikkat çekildi.

Raporun sonuçlarını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, 4 aydır pozitif seyrini sürdüren Faaliyet Endeksi’nin eşiğin altına düşmesinin ardından Mart ayında yeniden eşik değere ulaştığını belirtti. Şubat ayında değer kazanarak, “Aktivite bir önceki yıla göre sınırlı bir düşüş gösterdi. Geçen yıla göre güven ve beklentiler hala yüksek olsa da gidişatı tahmin etmek pek mümkün görünmüyor.

Deprem felaketi sonrası konut stokunun yenilenmesi çalışmalarını değerlendiren Işık, Türkiye’yi derinden yaralayan depremin ardından deprem kuşağı konusunda ülke konut stokunun yeniden gündeme geldiğini, olası depremlere karşı kentsel dönüşüm çalışmalarının hız kazandığını söyledi. , özellikle İstanbul’da. Seçim sonrası dönemde ilk işi olarak inşaatın tüm paydaşlarını çok taraflı mutabakatla bir araya getirerek atılacak adımları belirlemenin, yol haritası çıkarmanın ve bunu kamuoyu ile paylaşmanın değerli olduğu kaydedildi. Halk.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu