Ekonomi

Niğde Pan, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendi

Niğde’nin nadide lezzetleri arasında yer alan “Niğde tavası” Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret ile tescillenmiştir.

Niğde Ticaret ve Sanayi Odası İcra Kurulu Başkanı Şevket Katırcıoğlu yaptığı yazılı açıklamada, kentin yerel eserlerinin korunması ve ekonomik değerinin artırılması amacıyla başlatılan coğrafi işaret çalışmalarının hızla ilerlediğini belirtti.

Coğrafi işaret çalışmalarının uzun soluklu bir çalışmanın sonucu olduğuna dikkat çeken Katırcıoğlu, şöyle konuştu:

“Ürünlerimizin tescillenmesinden sonra üretimin yaygınlaştırılması ve ekonomimize en verimli şekilde entegre edilmesi önem kazanıyor. Biz de konunun tüm tarafları ile bir araya gelerek çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Bu tür işler güvenli bir şekilde piyasaya sürülür ancak ancak böyle bir tescil ile.Klasik yöntemlerle elde edilen bu eserler kalite standartlarını karşılamaktadır.Göze çarpan coğrafi işaret ile mümkündür.Bu sayede bu eserler markalaşacak ve rakiplerinden farklılaşacaktır.”

Niğde tahini, Niğde kalsit ve Niğde tavasının coğrafi işaretlerini oda olarak tescillediklerini belirten Katırcıoğlu, Niğde saç telemesinin coğrafi işaret başvuru sürecinin devam ettiğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu