Haber

Nijer’de Darbe Girişimine Karşı Halk Sokaklara Döküldü

Nijer’de Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurların gerçekleştirdiği darbe girişimini protesto etmek için halk sokaklara döküldü.

Ulusal basında çıkan haberlere göre Nijer’in başkenti Niamey’de halk, Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum’un Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurları tarafından gözaltına alınmasını ve darbe girişimini kınamak için Ulusal Meclis önünde toplandı.

Bazoum’un derhal serbest bırakılması için sloganlar atan ve Bazoum’un tutuklu bulunduğu Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yürümek isteyen kalabalığa uyarı ateşi açıldı.

Kalabalık Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan uzaklaştırılırken en az bir kişi yaralandı.

Gösterilerin fotoğrafları Nijer Cumhurbaşkanlığı Twitter hesabından da paylaşıldı.

Öte yandan Bazoum’un ortasındaki darbeci grupla görüşmelerin sürdüğü, eski Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou’nun da arabuluculuk yaptığı öğrenildi.

Darbe girişiminin arkasında yaklaşık 10 yıldır Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı komutanı olarak görev yapan General Omar Tchiani’nin olduğu kesinleşirken, uzlaşma sağlanamadığı takdirde ordunun liderliğindeki gruba saldırabileceği öne sürülüyor. Tchiani.

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) nezdinde darbe hükümetlerinde arabuluculuk görevi üstlenen Benin Devlet Başkanı Patrice Talon da Niamey’e gitti.

1960 yılında Fransa’dan bağımsızlığını kazanan Nijer’de bugüne kadar 4 darbe ve sayısız darbe girişimi yaşandı. Ülkedeki en son darbe 2010 yılında eski Cumhurbaşkanı Mamadou Tandja’ya karşı gerçekleşti.

Şubat 2021’de seçilen ve ülkenin demokratik olarak seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olan Mohamed Bazoum, görevini demokratik olarak seçilmiş halefine bıraktı.

Bazoum, daha yemin edemeden 31 Mart 2021’de bir darbe girişimi yaşadı ve darbe girişimi kısa sürede bastırıldı.

Ziyaret için Türkiye’de bulunan Bazoum, Mart 2022’de darbe girişiminden sağ kurtulmuş ve hemen ülkesine dönmüştü.

Mali’de ve Sahel bölgesinde Burkina Faso’da askeri yönetimlerin iktidara gelmesinden sonra Nijer, Batılı güçlerin bölgedeki tek müttefiki olarak görülüyordu.

Komşular Mali ve Burkina Faso, Rusya ile yakın ilişki içindeyken Nijer, Rus güvenlik firması Wagner ile işbirliğine karşıydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu