Ekonomi

IBM’in geliri 2023’ün son çeyreğinde arttı

IBM, Ekim-Aralık 2023 dönemine ilişkin bilançosunu açıkladı.

Karşılaştırıldığında IBM’in geçen yılın son çeyreğindeki geliri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artarak 17,4 milyar dolara ulaştı.

Piyasa beklentileri, şirketin gelirinin dördüncü çeyrekte 17,2 milyar dolara yükselmesi yönündeydi. IBM’in geliri 2022 yılının aynı döneminde 16,7 milyar dolar olarak hesaplandı.

Şirketin yazılım gelirleri yüzde 3, danışmanlık gelirleri yüzde 6, altyapı gelirleri ise yüzde 3 arttı.

IBM’in 2023 yılı geliri bir önceki yıla göre yüzde 2 artarak 61,9 milyar dolara ulaştı.

Şirketin net kârı 2023 yılının son çeyreğinde yıllık bazda yüzde 21 artarak 3,3 milyar dolara ulaştı. IBM, geçen yılın dördüncü çeyreğinde 2,7 milyar dolar net kar açıklamıştı.

IBM’in geçen yılki toplam karı 2022 yılına göre yüzde 358 artarak 7,5 milyar dolara ulaştı.

Şirketin hisse başına net karı geçen yılın dördüncü çeyreğinde 2,96 dolar iken, geçen yılın aynı çeyreğinde hisse başına net karı 3,55 dolardı.

IBM’in 2023 yılı için hisse başına kârı 8,14 dolar olarak kaydedildi.

Üretken yapay zeka gelirleri ikiye katlandı

Açıklamada görüşlerine yer verilen IBM İcra Kurulu Başkanı Arvind Krishna, dördüncü çeyrekte tüm segmentlerde gelirlerini artırdıklarını belirterek, “Müşterilerin yapay zekaya olan talebi hızlanıyor.” Bu kelimeyi kullandı.

Ticari bulut tabanlı üretken yapay zeka ve bilimsel bilgi platformu “watsonx” ile IBM’in bu alandaki işlerinin, geçen yılın son çeyreğinde önceki çeyreğe göre yaklaşık iki katına çıktığını belirten Krishna, bu yılki gelir artışının da buna paralel olduğunu kaydetti. beklentileriyle.

Krishna, serbest nakit akışı hedefini aştıklarını belirterek, 2024 yılı için uygun gelir performansı ve yaklaşık 12 milyar dolarlık serbest nakit akışı beklediklerini belirtti.

yusufeli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu