Ekonomi

Tesla, Çin’de Model Y araçlara yönelik indirimini geri çekerek fiyat artışını artırdı

Yerel bir web sitesine göre Tesla ( TSLA) Ağustos ayında yürürlüğe giren fiyat indirimini tersine çevirerek Model Y Performance spor arazi aracının Çin’deki maliyetini yaklaşık 2.000 $ artırdı.

Elektrikli SUV’un üst düzey versiyonu, önceki fiyatı olan 349.900 yuan’dan 363.900 yuan (49.740 $) fiyat etiketine sahip. Tesla iki ay önce fiyatı 363.900 yuan’dan 349.900 yuan’a düşürmüştü.

Bu arada uzun menzilli ve arka tekerlekli Model Y’lerin fiyatları etkilenmedi.

Bu ayın başlarında Tesla, dünyanın en büyük elektrikli araç pazarından daha büyük bir pay almak amacıyla Çin’deki Model Y’nin bazı özelliklerini yükseltti. Şirket ayrıca Eylül ayında Model 3 sedanda menzilin genişletilmesi de dahil olmak üzere iyileştirmeler yaptı.

Talebin yavaşladığına dair işaretlerle birlikte Çin’deki elektrikli araç üreticileri, geçtiğimiz yıl aralıklı olarak başlangıçta Tesla tarafından başlatılan bir fiyat savaşına girdi. Ancak ABD’li şirket de kademeli olarak fiyatları artırdı.

Tesla ayrıca yakın zamanda Model Y Uzun Menzilli dört tekerlekten çekişli elektrikli aracının ABD’deki fiyatını 500 $ artırdı. Aracın fiyatı 48.490 dolardan 48.990 dolara çıktı.

TSLA hisseleri piyasa öncesi işlemlerde %1,72 oranında arttı.

cubukajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu